Caring babysitters for your kids

Straipsnis apie mus

Ketvirtadienis, Vasaris 17, 2011 @ 11:02 AM

http://vz.lt/straipsnis/2011/02/17/Pirmieji_grupiniai_kineziterapijos_studijos_uzsiemimai

Pirmieji grupiniai kineziterapijos studijos užsiėmimai – kūdikiams ir vaikams

Kaune įsikūrusi vaikų kineziterapijos studija „RitaRa“ pirmoji Lietuvoje pradeda organizuoti grupinius muzikinius ir judesio užsiėmimus 1-4 metų vaikams. Tyrimais įrodyta, kad fizinis vaiko lavinimas skatina pasitikėjimą savimi, formuoja visuomenei priimtinas moralines nuostatas, padeda išmokti bendravimo įgūdžių, suvokti asmeninius žmonių skirtumus.

Dauguma mažamečius auginančių tėvų žino, kad vaikai greičiau lavėja judėdami ir bendraudami. Jei vaikutis sveikas, jis pats greitai įsitraukia į fizinę veiklą − net nepastebime, kaip žaidimų aikštelėje ima siausti su kitais vaikais. O vystymosi sutrikimų turintiems vaikams galima padėti taikant kineziterapijos metodus. Kaune įsikūrusios studijos „RitaRa“ vadovė 25 metų patirtį turinti kineziterapeutė Rita Rapalienė sako, kad kineziterapijos metodai naudingi įvairaus amžiaus vaikams – nuo neišnešiotų mažylių iki aktyviai augančių paauglių.

Užsiėmimuose naudojame šokio, žaidimų, kūrybinio judesio elementus, pratimai yra įvairaus intensyvumo ir sudėtingumo, atliekami skirtingu ritmu. Tyrimais įrodyta, kad tokia veikla ugdo lankstumą, raumenų jėgą, ištvermingumą, pusiausvyrą, rankų ir akių koordinaciją“, – pasakoja kineziterapijos specialistė.

Moksliškai patvirtinta, kad fizinė veikla teigiamai veikia kūdikių ir vaikų raidą, nuo vaiko išmoktų fizinių ir emocinių įgūdžių priklauso ir tai, kaip jį priims bendraamžiai.

Šiuose valandos trukmės užsiėmimuose akcentuojame ne pačią mankštą, o fizinę veiklą kaip judesio patirtį. Norime, kad dalyvaujantys vaikai patirtų malonių akimirkų, mokytųsi bendrauti kūno judesiais“, − pasakoja p. Rapalienė.

Fizinis ugdymas skatina vaikus brandžiau protauti, mąstyti, moko budrumo ir susikaupimo, aktyvūs judesiai sužadina valią, drąsą, ryžtą, moko sukaupti dėmesį.

Muzika ir šokio ritmas

Ekspertai pripažįsta, kad kūrybinis šokis plečia vaiko žodyną, gerina ilgalaikę ir trumpalaikę atmintį, protinius sugebėjimus, suteikia pasirinkimo laisvę. Šokant patiriamas judėjimo džiaugsmas jau savaime yra labai svarbus, net jei nėra specialaus mokomojo šokio tikslo, – pasakoja kineziterapijos specialistė. – Regai suaktyvinti naudojame įvairias formas, spalvas, klausai – varpelius, sirenas, muzikos įrašus. Skirtinga kryptimi, forma, tempu bei jėga atliekami judesiai veikia visą jausmų sistemą“.

Pratimų įtaka organizmui, sako pašnekovė, taip pat priklauso nuo muzikos. Užsiėmimams parenkama tokia muzika, kuri lavintų estetinį vaiko skonį, padėtų ilgesniam laikui sutelkti dėmesį, skatintų judesius atlikti intensyviau, energingiau arba atvirkščiai – lėčiau, ramiau.

Taiko ir sveikiems

Kineziterapijos metodus galima taikyti nuo kūdikystės ir sveikiems, ir neišnešiotiems ar motorinės raidos sutrikimų turintiems mažyliams.

Padedame pajusti, suvokti ir mokytis taisyklingų judesių, skatiname aktyvų vaiko dalyvavimą įvairioje veikloje susijusioje su mobilumu, žaidimais, socialine aplinka ir pažinimu“, – sako R. Rapalienė.

Jos teigimu, tarp sutrikimų turinčių 2−4 metų vaikų dažniausiai pasitaiko centrinės nervų sistemos sutrikimų, cerebrinio paralyžiaus, Dauno sindromo, mielomeningocelės, epilepsijos ar hidrocefalijos atvejų.

Po botulino toksino injekcijų tokiems vaikams reikia intensyvios kineziterapijos, kad sustiprėtų nusilpę raumenys. Vaikas mokomas laikyti pusiausvyrą sėdėdamas, stovėdamas, lavinamas jo liemens stabilumas, paslankumas, jis mokomas savarankiškai judėti, taisyklingai vaikščioti, judesių koordinacijos“, − pagalbos sergantiems mažyliams būdus vardija R. Rapalienė.

Vyresniems, iki dešimties metų vaikams, anot pašnekovės, dažniausiai pasitaikanti problema – stuburo iškrypimai, gydomi taisyklingos laikysenos formavimo pratimais.

Išmokęs aktyviai judėti, vaikas pradeda gerinti judesių kokybę. Užsiėmimuose naudodami koreguojančiąją gimnastiką ir treniruoklius sprendžiame ortopedines problemas, stipriname liemens raumenis, nes būtent jie sujungia visą kūną į visumą, laviname raumenų jėgą ir ištvermę“, − sako specialistė.

Jogos užsiėmimai

Dvi „RitaRa“ studijoje dirbančios kineziterapijos profesionalės su vaikučiu individualiai užsiima nuo 45 min. iki valandos, naudodamos konkrečiam atvejui pritaikytas metodikas. Studijoje teikiamos ir logopedo paslaugos, greitu metu studiją lankantiems ar planuojantiems lankyti vaikams ketinama pasiūlyti jogos užsiėmimų.

Su kiekvienu vaiku paprastai dirbame atskirai. Įvairiais metodais įvertiname oralinę motoriką, ankstyvąją garsinę vaiko kalbą, kalbos supratimą, foneminę klausą, tarimą, žodyno gausą, kalbos gramatinę sandarą, rišliąją kalbą, artikuliacinį aparatą. Užsiėmimų metu taikome patikrintus metodus: sensorinę stimuliaciją, žaidimų, maitinimo terapiją, „Portage“ ankstyvojo ugdymo programą, kalbos korekciją, neverbalinę komunikaciją“, − vardija R. Rapalienė.

Skaičiuojama, kad fiziniai kineziterapijos pratimai lemia apie 80 proc. reabilitacijos sėkmės.Komentuoti